W jaki sposób fizjoterapeuta może pomóc pacjentom z syndromem stresu pourazowego?
Zespół stresu pourazowego to zaburzenie psychiczne powstałe w wyniku silnego czynnika stresogennego będącego skutkiem traumatycznego zdarzenia. Może pojawić się u uczestników wojny, pożaru, ale i u osób, które straciły bliską osobę. Najczęstszymi objawami są stany lękowe, otępienie, depresja. Wsparciem dla leczenia farmakologicznego może być rehabilitacja oraz aktywność fizyczna.
Leczenie PTSD
PTSD, czyli zespół stresu pourazowego leczy się podczas złożonej terapii wymagającej pełnego zaangażowania specjalistów oraz pacjenta. Konieczne jest przyjmowanie leków oraz uczestniczenie w psychoterapii grupowej oraz indywidualnej. Osobom cierpiącym na PTSD zalecane jest także wdrożenie zasad zdrowego, aktywnego trybu życia. W opanowaniu podstawowych technik pomoże rehabilitant.
Ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty niezbędne w drodze do uzyskania równowagi emocjonalnej
Podczas ćwiczeń fizycznych uwalniane są endorfiny, a tym samym dochodzi do znacznej poprawy nastroju. Gdy pacjent ciepiący na PTSD zaczyna się regularnie ruszać, jego układ nerwowy odczuwa ulgę, stres jest rozładowywany w pozytywny sposób.
Fizjoterapeuta może podpowiedzieć chorej osobie szereg działań aktywizujących oraz ćwiczeń, które uwolnią ciało od napięcia. Powinny to być przede wszystkim ćwiczenia rytmiczne z udziałem rąk oraz nóg. Zalecane są długie spacery, bieganie, pływanie, a nawet taniec. Dobrą radą jest skupienie się na własnym ciele, tym co ono czuje, a nie na napiętrzających się myślach.
Wspaniałym pomysłem na rozładowanie napięcia jest zapisanie się na lekcje boksu, sztuk walki czy karate. W rozluźnieniu mięśni nieoceniony jest masaż relaksacyjny. Prawidłowo przeprowadzony gwarantuje ulgę dla całego ciała. Powinien odbywać się w spokojnej, przyjaznej atmosferze gwarantującej pełne wyciszenie i redukcję stresu.