Staw kolanowy – torebka stawowa
Miejsca przyczepu torebki stawowej do kości piszczelowej
Przyczep torebki stawowej do kości piszczelowej jest stosunkowo nieskomplikowany.
Jest przyczepiona (linia przerywana) do przedniego, bocznego i przyśrodkowego brzegu powierzchni stawowych. Od strony tylno – przyśrodkowej, łączy się z przyczepem piszczelowym więzadła krzyżowego tylnego. Od strony tylno – bocznej, pokrywa brzeg bocznego kłykcia kości piszczelowej do tyłu w stosunku do guzka międzykłykciowego bocznego kości piszczelowej oraz włącza się w przyczep piszczelowy więzadła krzyżowego tylnego.
Miejsca przyczepu torebki stawowej do kości udowej
Przyczep torebki stawowej na kości udowej jest nieco bardziej skomplikowany:
- od przodu, torebka stawowa jest przyczepiona do kości wzdłuż krawędzi płytkiego dołu znajdującego się ponad powierzchnią rzepkową kości udowej. W tym punkcie, torebka stawowa tworzy głęboki zachyłek, nazywany zachyłkiem nadrzepkowym (Rys.2).
- przyśrodkowo oraz bocznie torebka stawowa jest przyczepiona wzdłuż brzegów powierzchni rzepkowej kości udowej, tworząc zachyłek pośredniorzepkowy a następnie przebiega wzdłuż krawędzi powierzchni stawowych kłykci kości udowych. Na kłykciu bocznym, przyczep torebki stawowej leży powyżej przyczepu ścięgna mięśnia podkolanowego, który w związku z tym jest mięśniem wewnątrz torebkowym (Rys.2).
- od strony tylnej oraz od góry torebka stawowa przyczepia się dookoła granicy tylno – górnej powierzchni stawowych kłykci kości udowej, tuż poniżej miejsca przyczepów początkowych obydwu głów mięśnia brzuchatego łydki. Torebka stawowa wyścieła zatem wewnętrzną powierzchnie tych mięśni i oddziela je od kłykci kości udowej. W tym rejonie torebka stawowa jest pogrubiała.
- w dole międzykłykciowym torebka stawowa jest przyczepiona do powierzchni wewnętrznej kłykci kości udowej, wzdłuż linii chrząstki stawowej a następnie przebiega w głąb dołu międzykłykciowego gdzie ulega połączeniu. Przyczep torebki stawowej do kłykcia przyśrodkowego kości udowej przebiega poniżej miejsca przyczepu więzadła krzyżowego tylnego, częściowo wplatając się w jego przyczep.
Natomiast przyczep torebki do kłykcia bocznego kości udowej przebiega pomiędzy linią chrząstki stawowej oraz udowym przyczepem więzadła krzyżowego przedniego.
Tutaj również przyczepy więzadeł krzyżowych łączą się z tymi torebkowymi, wzmacniając te ostatnie.