Rehabilitacja po operacji – kluczowe kroki w powrocie do aktywności
Powrót do pełnej sprawności po zabiegu wymaga odbycia profesjonalnej rehabilitacji pooperacyjnej. Systematyczne ćwiczenia umożliwiają wzmocnienie mięśni oraz redukują uczucie bólu. Jak wygląda rehabilitacja po operacji? Oto przewodnik krok po kroku!
Na czym polega rehabilitacja pooperacyjna i dla kogo jest przeznaczona?
Rehabilitacja po operacji to w zasadzie zbiór rozmaitych ćwiczeń, które mają za zadanie usprawnić powrót pacjenta do pełnej lub przynajmniej częściowej sprawności fizycznej oraz psychicznej. Odpowiednio dobrany plan rehabilitacji pozwala znacznie przyspieszyć gojenie ran oraz rozciągnąć i wzmocnić mięśnie. Prawidłowo i systematycznie wykonywane ćwiczenia umożliwiają także zapobieganie powstawaniu zakrzepów, obrzęków czy też zanikowi mięśni. Szybki powrót do zdrowia warto powierzyć specjalistom, którzy zajmują się kompleksową rehabilitacją na Ursynowie. Co ważne, istnieje wiele różnorodnych technik ćwiczeniowych, które pozwalają pacjentowi na znacznie szybszy powrót do dawnej formy, w stopniu, na jaki pozwala aktualny stan zdrowia. W tym celu stosuje się między innymi fizykoterapię, kinezyterapię, czy też masaże lecznicze. Dobór odpowiedniej techniki ćwiczeniowej to zawsze obowiązek wykwalifikowanego, doświadczonego rehabilitanta, który pomoże pacjentowi w jak najszybszym i jak najmniej bolesnym powrocie do formy sprzed operacji!
W jaki sposób dobierany jest indywidualny plan rehabilitacji?
Odpowiedni plan ćwiczeniowy to klucz do sukcesu, jeżeli chodzi o możliwe jak najszybszy powrót do dawnej formy fizycznej oraz psychicznej. Wiele zależy więc od efektywności współpracy z rehabilitantem oraz od chęci do treningów, jakie przejawia pacjent. Podczas doboru planu ćwiczeniowego brane są pod uwagę rozmaite czynniki, jak chociażby wiek, wzrost i waga danej osoby, zakres części ciała, które wymagają rehabilitacji, czy też stanu zdrowia i ogólnej kondycji fizycznej oraz psychicznej, jaką cechuje się pacjent. Istotnym zagadnieniem jest także obserwacja postępów w wykonywanych ćwiczeniach, stąd też zwykle treningi dostosowuje się indywidualnie, w zależności od tego, jak szybko dana osoba wraca do dawnej sprawności.
Kiedy należy rozpocząć rehabilitację po operacji?
W przypadku zabiegów operacyjnych istotną kwestią jest możliwie jak najszybsze wdrożenie ćwiczeń i technik rehabilitacyjnych do codziennego życia pacjenta. Z tego względu często treningi rozpoczynają się tuż po zakończeniu operacji, zanim jeszcze przestanie działać znieczulenie. Dzięki temu osoba, która ma za sobą zabieg, pozostaje cały czas w ruchu, dzięki czemu znacząco maleje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek zaników mięśni, czy powstawania odleżyn. Oczywiście zakres rehabilitacji należy dostosować do możliwości pacjenta. Stąd też bezpośrednio po operacji wykonuje się jedynie drobne ćwiczenia, które mają na celu usprawnić regenerację oraz powolne przyzwyczajanie organizmu do treningów. Pracę nad własnym ciałem zwykle kontynuuje się także w momencie, gdy pacjent zostaje zwolniony do domu. Wówczas rehabilitant opracowuje plan ćwiczeń, które dana osoba będzie wykonywać samodzielnie w domu lub też pod okiem specjalisty, na przykład w klinice rehabilitacji na Ursynowie.
Po jakim czasie od operacji pacjent ma szansę wrócić do pełni sił?
Czas regeneracji organizmu jest ściśle zależny od indywidualnych uwarunkowań, jakimi cechuje się pacjent oraz co oczywiste, od zakresu operacji. Stosunkowo najpoważniejsze i najbardziej obciążające dla zdrowia i kondycji fizycznej są zabiegi w obrębie kręgosłupa. Nieco mniej problematyczne są z kolei między innymi operacje kończyn dolnych i górnych. Zwykle przyjmuje się jednak, że powrót do pełnej sprawności po zabiegu to kwestia kilku miesięcy. Wówczas pacjent może powrócić do sportu, jednak należy pamiętać o tym, by przynajmniej na początku wyjątkowo uważać na obciążenia oraz na ogólny stan zdrowia. Z tego względu powrót do formy lepiej realizować poprzez spokojne przejażdżki rowerowe, czy też delikatne biegi. Niezalecane jest natomiast uprawianie sportów typowo siłowych, jak chociażby podnoszenie ciężarów czy wioślarstwo. W przypadku aktywności fizycznych, które wymagają bardzo dużego wysiłku czy też ogromnej siły organizmu, zaleca się bowiem znacznie większą przerwę od treningów, która może sięgać nawet pełnego roku. W praktyce wiele zależy jednak od konkretnej osoby, stąd też trudno mówić wprost o konkretnym terminie, w którym możliwy będzie powrót do pełni sił.
Rehabilitacja po operacji – podsumowanie
Powrót do pełnej sprawności po operacji, czy też innego rodzaju zabiegu, często wymaga pomocy rehabilitanta, który przygotuje specjalny plan ćwiczeń oraz zabiegów, umożliwiających możliwie jak najszybszy i jak najbardziej efektywny powrót do zdrowia i dawnej formy fizycznej oraz psychicznej. Rehabilitacja pooperacyjna stosowana jest w zarówno w przypadku pacjentów, którzy poddają się drobnym zabiegom, na przykład w ramach operacji kolan czy bioder, jak i u osób cierpiących na poważne i przewlekłe schorzenia. Odpowiednio dobrany plan rehabilitacji oraz systematyczność i motywacja podczas wykonywania ćwiczeń pozwolą nie tylko znacznie sprawniej powrócić do pełnej lub częściowej sprawności, czy też wspomóc procesy gojenia tkanek, ale ponadto znacząco obniżą odczuwanie bólu oraz zapobiegną zanikom mięśni.