I. Co to jest Nordic Walking?
Nordic Walking to marsz z kijkami podobnymi do narciarskich, które ułatwiają nam poruszanie. Kolebką tej szybko rozwijającej się dziedziny rekreacji jest Finlandia.
Nordic Walking jest bardzo popularny w krajach skandynawskich, Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Chodzących z kijkami można spotkać niezależnie od pory roku zarówno w lesie, parku jak również w górach czy nad morzem.
II. Dla kogo jest Nordic Walking?
Przede wszystkim dla ludzi, którzy lubią spacerować i aktywnie spędzać czas. Nordic Walking uważany jest za jedną z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej, dla osób w każdym wieku, niezależnie od kondycji i wagi.
Kije pomagają nam utrzymać równowagę i chronić przed ewentualnymi upadkami. Regularne spacery na świeżym powietrzu poprawiają pracę serca oraz układu krążenia.
Nordic Walking polecany jest zarówno osobom w pełni zdrowia, którzy chcą zadbać o swoją kondycję, jak również osobom starszym, także z problemami kardiologicznymi jako wyśmienita forma profilaktyki i rehabilitacji.
- Dla osób pracujących w pozycji siedzącej – szczególnie przy komputerze – redukuje napięcie mięśni barków i karku oraz poprawia ukrwienie
- Dla osób z problemami kręgosłupa – chodzenie z kijkami wzmacnia mięśnie kręgosłupa i mięśnie brzucha, odciąża kręgosłup
- Dla osób starszych – poprawia kondycję i koordynację, podnosi pewność chodzenia na śliskim i nierównym podłożu. Umiarkowany ruch wzmacnia kości, zmniejsza ryzyko osteoporozy, poprawia sprawność układu krążenia
- Dla osób otyłych w różnym wieku – daje szansę na redukcję wagi, gdyż intensywność marszu z kijkami jest większa od zwykłego spaceru, przy czym wysiłek ma aerobowy (tlenowy) charakter. Spacer z kijkami odciąża stopy, kolana, kręgosłup
III. Aspekty zdrowotne Nordic Walking:
Stosując technikę Nordic Walking uzyskujemy wiele korzyści:
odciążamy stawy skokowe, kolanowe i biodrowe o ok.30%
odciążamy kręgosłup
aktywizujemy 90% mięsni naszego ciała
Nordic Walking jest 30 – 40% bardziej efektywny od zwykłego marszu
marsz z kijkami pobudza układ krążenia w łagodny sposób, co wpływa korzystnie na pracę serca i płuc
niweluje dysfunkcje układu ruchu po kontuzjach i operacjach przez co jest szeroko stosowany w rehabilitacji pacjentów
utrzymujemy prawidłową postawę ciała a kręgosłup jest wyprostowany
IV. Jaki sprzęt jest potrzebny do Nordic Walking ?
Zdrowy marsz możliwy jest tylko z profesjonalnymi kijkami. Odpowiednio zaprojektowane w optymalny sposób amortyzują kontakt z podłożem i sprawiają, że Nordic Walking staje się prawdziwą przyjemnością
Kijki powinny mieć taką długość, aby trzymając kijek w dłoni, kąt w stawie łokciowym wynosił ok. 90°
Można również obliczyć długość kijków mnożąc wysokość ciała przez współczynnik 0,66. Np. wzrost 170 cm x 0,66 = 112,2 cm, decydując się w tym wypadku na kijki 110 cm.
Kijki do Nordic Walking mogą być wykonane z różnych materiałów. M.in. z wytrzymałych i lekkich włókien węglowych, aluminium lub ich mieszanek. Im kijki lżejsze tym bardziej komfortowo się maszeruje, co jest szczególnie istotne podczas długich spacerów.
Kijki mogą mieć długość stałą (dostępne w dł.co 5 cm) lub regulowaną teleskopowo.
Kijki teleskopowe można łatwiej przewozić, przytroczyć do plecaka, może z nich korzystać na zmianę kilku członków rodziny o różnym wzroście. Ich długość można ustawić z dokładnością do 1 cm.
Prawidłowy marsz techniką Nordic Walking umożliwiają specjalne paski opasujące nadgarstek. W modelach firmy LEKI można je bardzo szybko wypinać (System Click and Go), co jest dużym oraz praktycznym udogodnieniem.
Kształt rękojeści kijka jest anatomicznie przystosowany do techniki marszu. Rękojeść może być wyłożona naturalnym korkiem, skórą, specjalną pianką lub tworzywem sztucznym. Rodzaj materiału powinny uwzględniać, np. osoby o wzmożonej potliwości rąk.
Końcówki kijków wykonane są z utwardzonej stali. Gdy idziemy po twardym podłożu zakładamy na nie gumowe nakładki z materiału o małej ścieralności (tzw. buciki)
V. Technika chodzenia:
Technika jest prosta i przystępna, ponieważ bazuje na naturalnej formie ruchu jaką jest marsz. Jednakże ma on bardziej dynamiczny i sportowy charakter niż tradycyjne wędrówki.
Cała tajemnica tkwi w odpowiednim wykorzystaniu kijków oraz ich jakości, Prawidłowej techniki można się szybko nauczyć od naszego instruktora.
Kijki powinny być zawsze ustawione skośnie do tułowia (do tyłu). Nigdy nie stawiamy kijka przed tułowiem, ponieważ głównie służy on do odepchnięcia, a nie podparcia.
Dłonie powinny być rozluźnione i otwarte. Zaciskamy je na rękojeści tylko w czasie krótkiego momentu kontaktu kijka z podłożem. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji pasków mocujących dłoń.
Gdy przyspieszamy i wydłużamy krok mięśnie ramion i tułowia wykonują większą pracę.
Intensywność marszu jest indywidualna. Stosując zmienne tempo, wydłużony krok oraz dodatkowe ćwiczenia gimnastyczne – można urozmaicić trening znacznie poprawiając ogólną kondycję organizmu.