Kinesiotaping – jak może pomóc?
Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną powszechnie wykorzystywaną przez fizjoterapeutów do oklejania określonych miejsc na ciele. Pozwala to zwiększyć przestrzeń pomiędzy skórą a mięśniami, co ma działanie przeciwbólowe, rozluźniające i zmniejszające napięcie.
Plastrowanie dynamiczne, w szczególności znajduje zastosowanie podczas uprawiania sportu. Zapobiega powstawaniu kontuzji, a w działaniach terapeutycznych umożliwia powrót do sprawności i wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych bez odczuwania nadmiernego bólu.
Czym jest kinesiotaping?
Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, to metoda terapeutyczna polegająca na specjalnym, elastycznym oklejaniu wybranych miejsc na ciele. Koncepcja cieszy się popularnością już od przeszło 10 lat, a jej twórcą jest japoński chiroplatyk dr. Kenzo Kase.
Jak działa kinesiotaping?
Metoda kinesiotapingu, choć nie wykorzystuje żadnych substancji chemicznych wnikających w skórę, przynosi wiele realnych korzyści dla uśmierzania bólu naciągniętych i uszkodzonych mięśni oraz partii ciała. Z tego powodu kinesio tape w Warszawie cieszy się tak dużą popularnością, a fizjoterapeuci chętnie polecają to rozwiązania swoim podopiecznym. Efekt działania jest natychmiastowy.
Oczywiście należy zaznaczyć, że plastrowanie dynamiczne nie jest panaceum na wszystkie dolegliwości, należy stosować taśmy w połączeniu z innymi metodami leczenia oraz rehabilitacją. Niemniej jednak, taśmy szybko uśmierzają ból lub przynajmniej w dużym stopniu redukują go.
Szczególnie zainteresowani stosowanie taśm są sportowcy, którzy zmagają się z ciągłymi kontuzjami i są na nie najbardziej narażeni. Zastosowanie tapingu jest uzasadnione przede wszystkim w przypadku bólu kolana. Taśmy zapewniają bierną podporę dla mięśni, chronią przed dalszymi uszkodzeniami w trakcie rywalizacji sportowej.
Dynamiczne plastrowanie okazuje się niezbędne w celu zwiększenia siły mięśniowej, ze względu na lepsze ukrwienie miejsc, gdzie są stosowane. Nie są traktowane jako preparat dopingujący, ponieważ nie uwalniają do organizmu żadnych substancji chemicznych. Ich zastosowanie jest więc uzasadnione i dozwolone przez sportowców.
Komu szczególnie polecany jest kinesio tape w Warszawie?
Na metodę kinesiotapingu można zdecydować się w przypadku wystąpienia wielu schorzeń i przypadłości o ostrym i przewlekłym charakterze. Taśmy w żaden sposób nie ograniczają ruchomości obszaru zastosowania.
Wskazaniami do zastosowania plastrów dynamicznych są:
- urazy i kontuzje, których konsekwencją jest naderwanie mięśnia czy skręcenie stawu;
- wady kręgosłupa i klatki piersiowej;
- bóle kręgosłupa i kończyn;
- dolegliwości bólowe mające podłoże zwyrodnieniowe;
- obrzęki limfatyczne;
- porażenie nerwów twarzowych;
- siniaki wywołane przez urazy;
- terapia blizn;
- wady prawidłowe ustawienia stóp;
- w celu obniżenia napięcia mięśniowego;
- terapie neurologiczne.
Plastry można zastosować na praktycznie każdej części ciała. Dzięki temu znajdują szerokie zastosowanie w działaniach fizjoterapeutycznych.
Co sprawia, że plastry dynamiczne są tak popularne?
Nazwa „plastry dynamiczne” bierze się od tego, że nie usztywniają partii ciała, na której są stosowane. W żaden sposób nie ograniczają ruchomości stawów, natomiast współgrają z mięśniami i skórą. Wyróżniają się specyficznymi właściwościami oddziałującymi pozytywnie na organizm. Powstają z wysokiej jakości bawełny przypominającej pod względem grubości i rozciągliwości ludzką skórę. Zastosowany przy nich klej medyczny pozwala na idealne przyleganie do powłok skórnych.
Plastry nie wywołują żadnych negatywnych odczuć w trakcie użytkowania, nie pojawia się dyskomfort czy reakcje alergiczne. Ich noszenie jest całkowicie bezpieczne.
Jakie efekty przynosi kinesio tape w Warszawie?
Fizjoterapeuci są zachwyceni efektami, jakie uzyskują pacjenci stosujący taśmy dynamiczne. Podstawowymi osiąganymi rezultatami są:
- zmniejszenie bólu,
- uniesienie skóry,
- brak drażnienia receptorów bólowych,
- miejscowa poprawa krążenia krwi,
- skuteczne usuwanie zbędnych produktów przemiany materii poprzez zwiększenie napływu krwi żylnej do miejsc zastosowania taśm,
- zmniejszenie opuchlizny,
- pomoc przy prawidłowym ustawianiu kończyn.
Kinesiotaping pod okiem fizjoterapeuty
Kluczowe w terapii plastrami dynamicznymi jest prawidłowe ich naklejenie na miejsca, gdzie odczuwany jest ból oraz inne dolegliwości. Większość specjalistów odradza samodzielne wykonywanie tej czynności, z uwagi na brak wiedzy o budowie ciała i możliwości wystąpienia niepożądanych napięć.
Samodzielnie naklejając taśmy, można sobie jedynie zaszkodzić, a na pewno nie uda się osiągnąć zadowalających rezultatów. Pacjenci, którzy zdecydowali się na zastosowanie ich we własnym zakresie, często czują zniechęcenie. Zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy zgłosić się do profesjonalnego gabinetu fizjoterapeutycznego, gdzie taśmy zostaną umieszczone na ciele w prawidłowy sposób.
Kluczowe jest również to, że kinesiotaping należy zastosować dopiero po profesjonalnej konsultacji i postawieniu diagnozy, co do zakresu uszkodzeń występujących w wybranym obszarze ciała.