Ból głowy jako objaw zespołu stresu pourazowego
Nagłe, traumatyczne wydarzenia mogą wywołać PTSD, czyli zespół stresu pourazowego. Nie każdy jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z wydarzeniami, które nie mają logicznego uzasadnienia.
Nagłe, traumatyczne wydarzenia mogą wywołać PTSD, czyli zespół stresu pourazowego. Nie każdy jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z wydarzeniami, które nie mają logicznego uzasadnienia.
Sposób wykonywania obowiązków zawodowych może mieć wpływ na schorzenia, jakie występują u pracowników biurowych. Warto o nich wiedzieć, aby skutecznie zapobiegać ich występowaniu.
Zespół stresu pourazowego to zaburzenie psychiczne powstałe w wyniku silnego czynnika stresogennego będącego skutkiem traumatycznego zdarzenia. Może pojawić się u uczestników wojny, pożaru, ale i u osób, które straciły bliską osobę. Najczęstszymi objawami są stany lękowe, otępienie, depresja. Wsparciem dla leczenia farmakologicznego może być rehabilitacja oraz aktywność fizyczna.
Ból wywołany stresem może pojawić się w wyniku wielu sytuacji i jako następstwo szeregu chorób. Podczas powstawania stresu wydzielany jest kortyzol oraz adrenalina. Jeżeli tych substancji w organizmie jest zbyt dużo, pojawia się wzrost poziomu glukozy we krwi, przyspieszenie bicia serca czy zwiększenie ciśnienia. Długotrwały stres powoduje poważne komplikacje w organizmie. Mogą pojawić się bóle pleców, stawów oraz głowy.
Skręcenie kostki to jeden z najbardziej powszechnych urazów, który może nastąpić przy wykonywaniu wielu czynności – nawet podczas marszu. Często bagatelizujemy objawy, ponieważ wydaje nam się, że domowe sposoby przywrócą nam pełną sprawność. Nieprawidłowe leczenie skręcenia kostki może jednak skutkować przewlekłą niestabilnością stawu skokowego, a błahy z pozoru uraz, przerodzi się w uciążliwą kontuzję.
Bark to bardzo skomplikowana struktura. Jego urazy mogą prowadzić do kontuzji wymagających długotrwałej rehabilitacji. Jak zbudowany jest bark z punktu widzenia anatomii?
Szanowni państwo, uprzejmie informujemy, że z dniem ogłoszenia, tj. 31 marca 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie to wprowadza nowe czasowe ograniczenia m.in. wykonywania działalności leczniczej , w tym polegające na zaprzestaniu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej, zarówno w podmiotach wykonujących działalność leczniczą (podmiotach leczniczych i praktykach zawodowych) komercyjnie, jak i związanych umową z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Eksperci Krajowej Izby Fizjoterapeutów przygotowali zalecenia dotyczące prowadzenia fizjoterapii oddechowej z pacjentami zarażonymi koronawirusem SARS-Cov-2 . W poniższym artykule znajdują się jedynie informacje wybrane.
Zapraszamy do lektury i służymy państwu radą. W przypadku pytań, prosimy o kontakt mailowy na nasz adres info@rehabilitacja-mw.pl.
Prosimy pamiętać, że przedstawione w naszym serwisie fragmenty zaleceń, dotyczących fizjoterapii oddechowej przygotowane przez zespół ekspertów Krajowej Izby Fizjoterapeutycznej, mają charakter wyłącznie informacyjny. W każdej sytuacji o wdrożeniu odpowiedniego postępowania decyduje zawsze personel medyczny.
Kolano jest największym stawem w organizmie człowieka, który łączy ze sobą kość udową i podudzie. W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o różnego rodzaju urazach kolan zarówno u zawodowych sportowców, amatorów uprawiających sport rekreacyjnie, jak i zwyczajnych osób, które z aktywnością fizyczną mają niewiele do czynienia. Warto więc przyjrzeć się bliżej anatomii tego stawu i dowiedzieć się, dlaczego tak często ulega on kontuzjom.
Istnieje wiele metod, które mają za zadanie pomóc pacjentowi uporać się z bólem i przywrócić ich do aktywności. Jedną z nich jest terapia manualna Kaltenborna- Evjentha. Czym się charakteryzuje i kiedy warto ją zastosować?